تمرین نمایش در پلاتو

0
11295

تمرین نمایش نیازمند ساعت ها و روزها تمرین کردن است. تمرین یک نمایش در فضایی با شرایط ویژه باید باشد.

همه می دانند تولید یک اثر هنری نیازمند تمرین و ممارست فراوان است. در بعضی از رشته های هنری مانند تئاتر، موسیقی و فیلم با توجه به این که تولید یک اثر وابسته به کار گروهی است امر خلق یک اثر را دشوارتر می کند. به این دلیل که امکانات و شرایط خاص تری را نسبت به رشته های فردی مطالبه می کند. به عنوان مثال برای تولید نمایش برای اجرا در یک سالن پس از این که گروه نمایشی و عوامل آن شکل گرفت، گروه نیازمند فضایی با شرایط خاص است تا بتواند با ساعت ها تمرین نمایش مورد نظر را برای اجرا آماده کند. حداقل زمان لازم به طور استاندارد برای تولید یک ساعت نمایش ۹۰ ساعت تمرین است که ممکن است گاه به صورت فشرده در طول یک یا چند ماه این ساعات تقسیم شود.

پلاتو کجاست یا چیست؟

سالن ها یا فضاهای ویژه تمرین نمایش را در ایران به اصطلاح پلاتو می گویند. واژه پلاتو به طور تخصصی در واقع به محل فیلمبرداری که در آن انواع دکور قرار دارد  و یک برنامه تلویزیونی در آن ضبط می شود، می گویند . اما در حال حاضر در بین اهالی تئاتر پلاتو، در واقع همان اتاق یا سالنی مناسب با دارا بودن شرایطی ویژه مانند داشتن کف پوش ، سیستم صوتی و تهویه  مناسب و همچنین آکوستیک بودن حداقلی فضا برای تمرین است.

در سال های اخیر با رشد چشمگیر گروه های نمایشی و جذب علاقمندان بیشتر به هنر نمایش به خصوص در کلان شهر تهران، هنرمندان رشته نمایش با مشکل کمبود چنین فضاهایی همانند پلاتو تمرین و همچنین سالن اجرا یا تماشاخانه روبرو شده اند. از آنجایی که دولت و متولیان این رشته هنری توان تامین این گونه امکانات را به اندازه کافی نداشتند، موجب ورود بخش خصوصی به این حوزه شد. رشد پلاتو ها و تماشاخانه ها در چند سال اخیر خود گواه این مطلب است.

 در حال حاضر شاید بالغ بر ۲۰ پلاتو به طور رسمی و غیر رسمی در تهران در حال فعالیت می باشند. هر کدام با شرایط و امکانات متفاوت و اغلب در ساختمان های استیجاری و قدیمی در حال فعالیت می باشند. پلاتوهای خصوصی با اجاره دادن فضاهای خود به گروه های نمایشی و یا گروه های موسیقی و دیگر رشته های هنری هزینه های خود را تامین و درآمد زایی می کنند که این امر موجب ایجاد صنف جدیدی شده است. هم اکنون عده ای از علاقمندان به این کار که اغلب فارغ التحصیلان رشته نمایش هستند از این طریق مشغول به کار شده اند.

اما همه این ها به این معنی نیست که بخش خصوصی توانسته است در این حوزه کاملا موفق عمل کند. کمبود سرمایه موجب شده است که بسیاری از پلاتو ها در مکان های نامناسب و با حداقل امکانات شکل بگیرند. هر چند تعداد محدودی از پلاتوها هم که شناخته شده تر هستند سعی کرده اند خود را به استاندارد ها نزدیک کنند. شاید تعامل هر چه بیشتر متولیان هنر کشور با بخش خصوصی و اعطای تسهیلات لازم و ترغیب آن ها برای سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه گامی موثر برای مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی در بخش فرهنگ و هنر کشور باشد.

موسسه هنرهای نمایشی صحنه آبی

پلاتو صحنه آبی در حال حاضر دارای هفت سالن تمرین، یک تماشاخانه بلک باکس با ظرفیت۴۰ نفر تماشاچی، اتاق تدوین فیلم و کافی شاپ اختصاصی مجموعه است. مدیریت صحنه آبی در طول فعالیت چند ساله خود سعی کرده است که با خدمات دهی مناسب به گروه های نمایشی، موسیقی،  فیلم و دیگر رشته های هنری تا حدودی هر چند اندک رضایت هنرمندان و نیاز آن ها را به فضای تمرین تامین کند. هر چند می دانیم تا رسیدن به ایده ال ها فاصله داریم اما تلاش داریم تا با افزایش امکانات و سرمایه گامی رو به جلو را در این راستا برداریم.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید