جشنواره فیلم برلین با حضور دو فیلم کوتاه از ایران گشایش یافت

0
174

آنچه در جشنواره امسال مورد توجه قرار گرفته، حضور پرتعداد کارگردانان زن است.

ریاست هیات داوران برلیناله ۲۰۱۹ برعهده «ژولیت بینوش» گذاشته شده است که جوایز متعدد از جشنواره‌های سینمایی مانند اسکار و بفتا را در کارنامه هنری خود دارد.
او همچنین در سال ۲۰۱۰ با بازی در فیلم «کپی برابر اصل» ساخته «عباس کیارستمی» برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره کن شده بود.

تنها در بخش مخاطبان جوان موسوم به بخش «نسل»، فیلم‌های کوتاه «مَگرآلِن» اثر «مریم زارعی» به عنوان محصول مشترک ایران و کانادا و «تتو» به کارگردانی «فرهاد دلارام» حضور یافته‌اند.

سال گذشته فیلم «خوک» به کارگردانی «مانی حقیقی» نماینده ایران در بخش رقابتی این جشنواره بود که از کسب جایزه بازماند.

فیلم «درساژ» ساخته «پویا بادکوبه» هم در بخش ویژه مخاطبان جوان حضور داشت که مورد تقدیر ویژه هیات داوران این بخش قرار گرفت

پنجشنبه ۷ فوریه مصادف با ۱۸ بهمن ماه دیتر کاسلیک مدیر جشنواره فیلم برلین که امسال برای آخرین بار این مسئولیت را برعهده دارد، در مرکز توجه بود و وقتی به صحنه رفت تا به ستارگان بین‌المللی، فیلمسازان و دوست‌داران سینما برای آخرین بار خوشامد بگوید با تحسین همگی حضار روبرو شد.

شصت و نهمین دوره جشنواره برلین با قطعه موسیقی عاشقانه‌ای به سبک دهه ۱۹۲۰ آغاز شد که خواننده مردمی آلمانی مکس رابه، آن را به افتخار دیتر کاسلیک اجرا کرد. آنکه انگلکه که اجرای مراسم را برعهده داشت، در خواندن این ترانه رابه را همراهی کرد.

در این مراسم مونیکا گوترس وزیر فرهنگ و رسانه از کاسلیک برای ۱۸ سال مدیریت یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های فیلم جهان تشکر و قدردانی کرد.

به گفته وی کاسلیک با توجه به بخش سیاسی این جشنواره موفق به جلب توجه بیشتری به این رویداد شده است.

وی افزود: خرس برلیناله ما به رنگ طلایی و نقره‌ای، جایزه زیبای ما و مشهورترین سفیر سینمای ماست ولی تنها یک نفر می‌تواند تکمیل کننده آن باشد و او تو هستی؛ دیتر عزیز و در مراسم افتتاحیه هجدمین دوره خودت و شصت و نهمین دوره برلیناله ما، شایسته این هستی که در مرکز توجه باشی.

گوترس تحسین خود را با تاکید بر این ادامه دارد که جشنواره فیلم برلین هر سال ۳۵۰ هزار بلیت می‌فروشد و این همه افراد ساعت‌ها در صف می‌ایستند تا این روزها را به عنوان زیباترین برنامه شهر تجربه کنند.

گوترس با تمجید از برلیناله برای حمایتش از فیلمسازان زن، نقل قولی از مجسمه‌ساز آلمانی رنه سینتنیس کرد مبنی بر اینکه «هر قدرتی فساد می‌آورد. بنابراین فرد معنوی کسی است که همیشه در اپوزیسیون باشد.»

از هنرمندانی که در افتتاحیه برلین حضور داشتند می‌توان به اندی مک‌دوول بازیگر، فاتح آکین کارگردان و یوناس داسلر اشاره کرد که امسال با «دستکش طلایی» در برلین حضور دارند. ویم وندرس، روسا فون پرونهایم و دیتلف بوک، دیوید کراس و فرانتس روگوفسکی از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

تیم جدید مدیریت برلیناله شامل کارلو چترین و ماریته رایسنبک که از سال آینده وظیفه خود را انجام می‌دهند نیز در مراسم حضور داشتند.

این دوره مراسم کارش را با نمایش «مهربانی غریبه‌ها» ساخته لونه شرفیگ کارگردان و فیلمنامه‌نویس دانمارکی آغاز کرد که درامی معاصر درباره شخصیت‌های متفاوتی است که در تلاش برای زنده مانده در زمستان نیویورک هستند.

امسال بیش از ۴۰۰ فیلم تازه به جشنواره آمده‌اند و این افتخاری برای جشنواره است که نزدیک به نیمی از فیلم‌های جشنواره (۱۹۱ فیلم) به سینماگران زن تعلق دارند.

اظهارنظر جنجالی ژولیت بینوش در افتتاحیه جشنواره فیلم برلین

ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی برنده جایزه اسکار که در فیلم‌های «شکلات» و «بیمار انگلیسی» با هاروی واینستین تهیه‌کننده بدنام هالیوودی همکاری کرده است، در نشست خبری افتتاحیه جشنواره برلین واینستین را تهیه‌کننده‌ای بزرگ توصیف کرد.

بینوش که رئیس هیات داوران این دوره از برلیناله است، درباره واینستین گفت:‌ «واینستین در جایگاه تهیه‌کننده بیشتر مواقع فوق‌العاده بود. به نظر من او تهیه‌کننده بزرگی بود. ما نباید این حقیقت را فراموش کنیم هر چند که این امر برای بسیاری از کارگردانان، بازیگران و به ویژه زنان بازیگر دشوار است.»

بازیگر برنده جایزه اسکار فیلم «بیمار انگلیسی» درباره واینستین که در موارد بسیاری متهم به آزار، سوءاستفاده و تجاوز جنسی است، نظر داد: «خواسته من این است که او به آرامش برسد و سپس بگذاریم که عدالت مسیرش را طی کند.»

او درباره تجریه همکاری‌های خود با این تهیه‌کننده بدنام هالیوودی گفت: «من هیچ‌گاه با به مشکل برنخوردم. البته می‌توانستم ببینم که مشکلاتی دارد.»

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید